fbq('track', 'Lead'); fbq('track', 'Lead');

מאת: עו"ד רועי טובל – "תוכנית לחיים"

ייפוי כוח מתמשך הוא כלי מורכב ובאופן טבעי עולות לא מעט שאלות גם לאחר ההבנה הבסיסית של מהותו.
הפעם בחרתי להעלות על הכתב 4 תשובות לשאלות שאני נשאלת כמעט בכל מפגש עם לקוחות עבורם אני עורכת יפוי כוח מתמשך.

מה ההבדל בין ייפוי כוח מתמשך לבין צוואה?

ראשית, צוואה מטפלת בהעברה של רכושו של אדם לאחרים ואילו ייפוי כוח מתמשך מטפל בעיקר בניהול רכושו של אדם עבור אותו אדם.

שנית, צוואה עוסקת בנושאי רכוש בלבד. ייפוי כוח מתמשך מטפל בנושאים נוספים כגון – טיפולים רפואיים ונושאים הנוגעים לאדם עצמו ולאיכות חייו.

המטרה של צוואה היא להבטיח את חלוקת הרכוש שלכם לאחר המוות בדיוק כפי שרציתם. כלומר, צוואה מתייחסת רק למצב שלאחר המוות – איך יחולק רכושו של הנפטר לאחר פטירתו. צוואה לא עוסקת בתקופה שאתם עדיין בחיים, ולכן אתם לא ניתן לקבוע בה איך אתם רוצים שרכושכם יטופל בחייכם.

לעומת זאת, ייפוי כוח מתמשך נותן מענה לניהול ולטיפול ברכושכם בעודכם בחיים – המטרה הראשונה שלו היא להגן עליכם כשאתם בחיים ולא מסוגלים לדאוג לעצמכם, והמטרה השנייה שלו היא להקל על המשפחה שלכם לטפל בכם ובענייניכם עבורכם בעודכם בחיים, אך לא כשירים קוגניטיבית.

כאשר אדם הולך לעולמו, למעשה תם תפקידו של ייפוי הכוח ורק אז נכנסות הוראות הצוואה לתוקף. מכאן ניתן להבין שחשוב מאד שהוראות הצוואה, לפחות בכל הנוגע לרכוש, יהוו המשך להוראות ייפוי הכוח המתמשך – אשר במסגרתו נשמר ונוהל רכושו של האדם עד להעברתו מכוח הוראות הצוואה ליורשים אותם קבע האדם בצוואה.

איפה צריך לקבוע הוראות קבורה – בצוואה או בייפוי כוח מתמשך?

זו שאלה שאנו נתקלים בה רבות. עד היום, אנשים שרצו לתת הוראות קבורה היו כותבים אותם בצוואה. אבל אין בכך תועלת, מכיוון שצוואה פותחים רק לאחר שהאדם כבר נקבר (וברוב המקרים, לא פותחים אותה לפני שקמים משבעה). התופעה הזו הובילה לכך שאדם קבע הוראות קבורה וחשב שמשפחתו תדע מכך, אבל בפועל המשפחה הייתה מגלה על כך רק בדיעבד.

לכן:

ייפוי כוח מתמשך הוא המסמך שניתן ומומלץ לתת במסגרתו הוראות לגבי אופן הקבורה, מכיוון שמיופי הכוח שלכם יקראו את המסמך כשאתם עדיין בחיים. הם יידעו מראש מהו רצונכם בנוגע להסדרי קבורה ויוכלו להיערך מראש כדי למלא אותו, גם אם בפועל לא יופעל יפוי הכוח.

כיצד ומתי ייפוי כוח מתמשך נכנס לתוקף?

כאשר נערך ונחתם יפוי כוח מתמשך, הוא לא נכנס לתוקף מיידי. לאחר שיפוי הכוח מופקד במשרד המשפטים, ומאושרת הפקדתו כדין, הוא נשמר "רדום" עד שקורה אירוע הדורש "להפעיל" אותו. אתם אלה שיכולים לקבוע מתי אפשר יהיה להפעיל אותו. החוק מאפשר לכם לקבוע עד כמה קלים או מחמירים יהיו תנאי הכניסה לתוקף, בהתאם לתפיסת עולמכם, בהתאם לאמונכם בסובבים אתכם ובהתאם לצרכים שלכם.

ניתן לכם שלוש דוגמאות כדי להסביר:

דוגמה לתנאים "קלים" של כניסה לתוקף: אתם סומכים על המשפחה שלכם במאה אחוז ומחליטים ששניים מבני משפחתכם (שהם לא מיופי הכוח) צריכים להסכים, במשותף, על הפעלת ייפוי הכוח כדי שהוא ייכנס לתוקף.

דוגמה לתנאים "בינוניים" של כניסה לתוקף: אתם מחליטים שרופא המשפחה שלכם צריך לאשר במכתב שהגיע הזמן להפעיל את ייפוי הכוח, לאחר שהוא בודק אתכם. חלק מהאנשים מחליטים לבחור ברופא המשפחה שלהם מכיוון שהוא דמות חיצונית ומקצועית שהם סומכים עליה, שמכירה אותם שנים רבות ויכולה בנקל להבחין בשינויים קוגניטיביים קלים שאתם עוברים.

דוגמה לתנאים "מחמירים" של כניסה לתוקף: אתם קובעים שרק רופא מומחה (פסיכוגריאטר, נוירולוג או פסיכיאטר) רשאי לקבוע, בחוות דעת משפטית רשמית, שצריך להפעיל את ייפוי הכוח המתמשך.

כדי שלא תפגעו בסיכוי של ייפוי הכוח להיכנס לתוקף – עליכם להתייעץ עם עורך הדין שלכם מה מומלץ ספציפית עבורכם.

איך ניתן להבטיח שייפוי הכוח המתמשך לא ינוצל לרעה?

אנשים רבים חוששים (ובצדק) מהאפשרות שייפוי הכוח המתמשך שלהם ינוצל לרעה. כדי למנוע מצב כזה, החוק מעניק לכם ארבעה כלים עיקריים: כלי הכניסה לתוקף, כלי חלוקת הסמכויות, כלי חובת ההיוועצות וכלי הפיקוח.

הרעיון הוא כדלקמן:

בעזרת כלי הכניסה לתוקף, אתם הם אלה שקובעים איך ייפוי הכוח ייכנס לתוקף. לדוגמה: אתם יכולים להחליט שכדי להפעיל את ייפוי הכוח נדרש אישור של רופא – גורם חיצוני למשפחה, אוביקטיבי ומקצועי.

בעזרת כלי חלוקת הסמכויות, אתם יכולים לאזן בין הסמכויות של מספר מיופי כוח. לדוגמה: אתם ממנים את שני ילדיכם כמיופי כוח שלכם, וקובעים שפעולות כספיות מעל סכום מסוים דורשות הסכמה משותפת שלהם. דבר זה מבטיח שקיפות ותיאום בין הילדים.

בנוסף, אתם יכולים לתת למיופיי הכוח הוראות מחייבות להתייעץ בנושאים מסוימים עם גורם מקצועי (כמו יועץ השקעות בתחום הכספי או רופא מומחה בתחום הרפואי). אותם גורם מייעץ, מעצם חובת ההיוועצות איתו למעשה מכתיב למיופיי הכוח כיצד לנהוג בתחום בו מתייעצים איתו.

הכלי האחרון מאפשר לכם למנות גורם מיודע – אדם חיצוני שיפקח על פעולות מיופי הכוח שלכם. אדם זה לא משמש מיופה כוח בפועל, אבל למיופיי הכוח יש חובת דיווח לאותו גורם מיודע על החלטות או פעולות מסוימות שאתם תגדירו מראש, יש לו סמכויות לעקוב ולפקח אחר פעולות מיופי הכוח, והוא גם רשאי לקבל מידע ממשרד המשפטים.

כפי שניתן להבין ממאמר זה, כלי ייפוי הכוח המתמשך, ולא משנה האם הוא בהקשר של ועדה רפואית בצבא, או תחומים אחרים, הוא כלי רחב מגוון ומאפשר ויחד עם זאת התאמתו לצרכים שלכם היא מלאכת הרכבה לא פשוטה.

מאחר וכתיבת יפוי כוח מתמשך היא תהליך חד פעמי שניתן לעשות אותה פעם בחיים ואין צורך לשנותה או להאריך תוקפה מעת לעת, צריך לוודא שיפוי הכוח נכתב באופן רחב דיו, צופה פני עתיד ויחד עם זאת מדויק ואפקטיבי עבורכם.

על מנת שייפוי הכוח המתמשך שלכם יהיה כלי יעיל וישים עבורכם ברגע האמת, עליכם להתייעץ עם עורך הדין שלכם באילו כלים מומלץ לכם להשתמש ואיך להתאים את יפוי הכוח לתפיסת עולמכם, למורכבות המשפחתית שלכם ולצרכים האישיים שלכם.

במציאות של היום – אסור להיות שאננים
הגנו על משפחתכם:

אם אתם מתעניינים לגבי המחיר של ייפוי כוח מתמשך, עלות ייפוי כוח מתמשך תהיה מותאמת לסוג ייפוי הכוח שאתם צריכים. השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם עם הצעת מחיר.

להורדת המדריך ותאום פגישה ללא עלות
× להצעת מחיר בווטסאפ