fbpx

מאת: עו"ד רועי טובל – "תוכנית לחיים"

בטח כבר שמעתם כמה וכמה פעמים את המושג ייפוי כוח מתמשך, אבל אתם לא בטוחים איך הוא עובד או אם הוא מתאים לכם בכלל.

הפעם החלטתי לכתוב לכתוב לכם מאמר שאינו מנוסח משפטית אלא נותן דוגמאות כיצד הלכה למעשה ייפוי כוח משתמש יכול לשנות את חייכם.

ריכזתי עבורכם 4 דוגמאות לשימושים נפוצים בייפוי כוח מתמשך.

אציין כי הדוגמאות מבוססות על נסיוני האישי בלבד, המבוסס על עשרות פגישות בהסברת התהליך ללקוחות, ולאחר עריכת עשרות ייפוי כוח, הגשתם למשרד האפוטרופוס הכללי, ואף כניסה לתוקף של אחדים מהם.

דוגמה בפן הכספי – שליטה על הוצאות כספיות

אתם בטח תסכימו איתנו: כולנו מכירים מצב שבו להורים מבוגרים יש מספר ילדים, ואחד מהילדים נוטה להוציא מהם יותר כסף מאשר שאר הילדים. לפעמים אותו ילד אפילו מחזיק בכרטיס אשראי של ההורים. מדובר במצב לא נעים שיוצר מתיחות רבה בין האחים, אך הוא נפוץ. ייפוי כוח מתמשך יכול לפתור מצבים כאלה. בעזרתו ניתן להבטיח שלכל אחד מהילדים תהיה שליטה על מה שיוצא מהחשבון של ההורים, ולאילו מטרות הכסף של ההורים ישמש. כלי זה שימושי במיוחד במניעת מריבות משפחתיות על רקע כספי, וכדי לוודא שבחשבון ההורים נותר מספיק כסף כדי לטפל בהם.

דוגמה בפן הטיפולי – טיפול בהורה שנותר לבד 

משרדנו נתקל בסיפור שחוזר על עצמו לעיתים קרובות: בני זוג מבוגרים שאחד מהם נפטר. בן הזוג השני נותר לגור לבד ומתפקד באופן עצמאי. הילדים מבקרים ונותנים לו עזרה נקודתית, אך הם חוששים מכך שהוא הופך פחות ופחות עצמאי. הם חוששים שמתקרב היום בו הוא יזדקק לטיפול מסביב לשעון. מתוך דאגה, הילדים מבקשים להעביר את ההורה לדיור מוגן, אבל ההורה מתעקש להישאר לגור לבד בדירתו. כאן, כמעט תמיד מתחילים חילוקי דעות משפחתיים. בסוף, הילדים לא רוצים לפעול בניגוד לרצון ההורה ולא מתקבלת שום החלטה. ואז, בדרך כלל בצורה פתאומית, מגיע היום שבו המצב הרפואי של ההורה מתדרדר. המשפחה מוצאת את עצמה חסרת אונים וקורסת תחת הנטל. ייפוי כוח מתמשך נועד לפתור מצבים כאלה בכך שהוא מאפשר להיערך אליהם מראש. הוא מונע את עוגמת הנפש האדירה שחווה כל משפחה ונותן לה ביד כלי פעולה אפקטיבי ויעיל.

דוגמה בפן הרפואי – בחירת רופא ובית חולים

רק לשם הדוגמה, נניח שאתם חולים במחלה כרונית כלשהי כגון: סוכרת, ארטריטיס, אי ספיקת לב או יתר לחץ דם. נניח שאתם כבר מטופלים אצל רופא ספציפי כמה שנים. אם לפתע תהפכו להיות לא כשירים, לא בטוח שתוכלו להמשיך להיות מטופלים אצל אותו רופא, מפני שכבר לא תוכלו לתת הסכמה מדעת לכך. בעזרת ייפוי כוח מתמשך, אתם תוכלו לקבוע מראש שאותו רופא שאתם סומכים עליו הוא זה שימשיך לטפל בכם, ותוכלו גם להסמיך אותו לכך. בנוסף, אתם תוכלו לקבוע באיזה בית חולים ספציפי תרצו לקבל טיפול ומאילו טיפולים אתם רוצים להימנע. ייפוי כוח מתמשך ימנע חילוקי דעות בין בני משפחתכם בנושאים רפואיים. המשפחה שלכם תוכל לפעול במהירות ובלי הפרעות, בהתאם לרצון שקבעתם מראש.

 דוגמה בפן הרכושי – השכרת דירה

משרדנו נתקל לא אחת בסיטואציה שחוזרת על עצמה – ההורים עברו לדיור מוגן או למוסד סיעודי, והדירה שלהם נותרה ריקה. במצב כזה מתעוררת השאלה מה עושים עם הדירה, מי מטפל בה ומה עושים עם התכולה שלה. במקרים רבים, המשפחה מחליטה להשכיר אותה ולהשתמש בכסף לצורך מימון שהות ההורים בדיור מוגן. ייפוי כוח מתמשך יאפשר לכם לקבל הסמכה משפטית מהוריכם לטפל בהשכרת הדירה שלהם לדיירים פוטנציאליים ולהשתמש בהכנסות השכירות. אתם תוכלו להתנהל בשם הוריכם מול כל הגופים הרלוונטיים, כולל משרדי הממשלה והעירייה. אופציה זו חשובה במיוחד במקרים של ריבוי אחים, שכן ייפוי כוח מתמשך מונע חילוקי דעות באשר לאופן הטיפול בדירה וחלוקת ההכנסות ממנה.

להורדת המדריך ותאום פגישה ללא עלות
× להצעת מחיר בווטסאפ